You are currently viewing Ako sa vyznať v Londýnskej mestskej doprave

Ako sa vyznať v Londýnskej mestskej doprave

Doba čítania: 4 min

Pre každého turistu, ktorý sa rozhodne ísť do Londýna je alfa a omega doprava. Je to ale veľmi tvrdý oriešok sa v tom na prvý pohľad vyznať. Bohužiaľ, ale všetci to musia prelúskať, keďže Londýn naozaj pešo neprejdete.

Doprava z letiska

Do Londýna môžete letieť na niektoré z Letisiek, najčastejšie sú: Stansted, Luton, Gatwick, Heathrow. Ak máte prílet na Heathrow vyhrali ste jackpot, lebo sa metrom dostanete kamkoľvek. Priamo sa dostanete na Piccadilly Circus za 45 min a 5,5 £ (peak) 3,5 £ (off peak). My sme si takto pozreli Londýn pri dlhšom Layoveri z Miami. Ak sa vyberiete nízkonákladovkou na Stansted, Luton, Gatwick tak máte možnosť Easybus – ak máte šťastie nájdete lístok aj za 2 £ Link TU alebo priamo cez National Expres Link TU. Ak nájdete aj lístok za 5 £, je to stále super cena. Najlepšie je rezervovať lístky dlhší čas dopredu, lebo cena je lepšia. Cesta zo Stanstetu a Lutonu trvá priemerne 1,5 -2 hod, záleží na letisku a zápchach. Konečnou stanicou je vždy Victoria Coach Station a medzitým si môžete zvoliť z niekoľko zastávok v Londýne podľa toho, ktorá vám viac vyhovuje (Baker Street, Marble Arch, atď). Z Gatwicku stojí iba na Earls Cours a potom Victoria. Toto letisko je ale najvzdialenejšie, takže určite nie je prvou voľbou.

20220505_203650
Victoria Coach Station

Lístky na mestskú hromadnú dopravu

Lístky na mestskú dopravu si po novom už v podstate nemusíte vôbec kupovať stačí vám kreditná karta, ktorú prikladáte vždy pri vstupe a výstupe z dopravného prostriedku – Contactless. Denný lístok tiež v podstate neexistuje ako taký, ale celý transport funguje na cap (určitý druh limitu), ktorý nemôžete prekročiť na deň, týždeň, mesiac, ak sa teda pohybujete v určitých zónach. Tiež záleží, či cestujete v peak ( pondelok až piatok medzi 06:30 -09:30, a medzi 16:00-19:00) alebo off peak (zvyšné časy a víkendy). Ak sa pohybujete v zónach 1-2 tak denný limit je 7,7£. Single fare (jednosmerný lístok) z bodu A do bodu B medzi zónami 1-2 je 3,2£ alebo 2,6£ čo záleží kedy cestujete. Takže stačí aby ste spravili 3 cesty metrom v prvých dvoch zónach a tie ďalšie už máte „grátis“. Tento cap platí 24 hod od rána 4:30 až do nasledujúceho rána 4:29. Caps si viete overiť podľa zón na tejto stránke Link TU. Pozor ak prejdete do ďalšej zóny, čo i len jednou jazdou či zastávkou, tak cap sa navyšuje. Ak nemáte kreditnú kartu alebo ju nechcete používať, musíte si kúpiť Oyster card, nabiť kredit a prikladať. Karta platí na akýkoľvek druh dopravy v zónach Londýna (autobus, Metro, električka, DLR, Overground ako aj vlaky, lanovka Emirates a lode na Temži tzv. Thames Clipper). Oystercard stojí 5 £ a bohužiaľ už nie je návratná. Stále sa ale viac oplatí ako Travelcard.

Metro

Najčastejší a najrýchlejší spôsob ako sa pohybovať po Londýne je jednoznačne metro. Často sa ale stáva, že niektoré linky opravujú alebo na niektorých zastávkach metro nestojí. Všetko si viete overiť na Tomto Linku. Mapa metra je dosť komplexná a môže sa zdať aj kompikovaná, keďže linky metra sa od určitej zastávky rozdvojujú. Najjednoduchšie je si stiahnuť TFL appku a vyhľadávať spojenia tam. Na každej stanici máte presne vypísané zastávky metra. Určite sa v nich zorientujete veľmi rýchlo. Ak cestujete s detmi tak máte nárok na patričnú zľavu. Deti od 11-15 rokov majú zľavu 50 %, treba však kúpiť klasickú Oyster a pri vstupe do metra vám zamestnanec aplikuje zľavu na kartu. Deti do 10 cestujú zdarma ak sú v sprievode dospelej osoby. Farby liniek sú rozlíšené aj názvami. Najčastejšie bežný turista používa: District, Central, Piccadilly, Circle. Londýnske metro slúži turistom od 1863, čo mu dáva status Najstaršieho metra na svete. A nezabudnite „Mind the gap between the train and the platform“

Autobusy

Komu už nie sú známe typické Londýnske poschodové autobusy. Doubledecker je jednoznačne zážitok. Autobusy sú určite lacnejšou alternatívou ako metro, ale tiež omnoho zdĺhavejšou. Ak by ste cez den cestovali len autobusmi cap je 4,95 £ čo ušetríte, ale na druhej strane strávite v zápchach kľudne aj niekoľko hodín, ak ste v zlom čase na zlom mieste. Jednu jazdu určite ale treba zažiť. Turisticky najzaujímvejšie trasy sú tieto – Link TU

Loď ako súčasť MHD

Thames Clipper je súčasťou Londýnskej hromadnej dopravy, ale nevzťajuje sa na ňu daily cap. Ak sa chcete prepraviť loďou bude to nákladnejšie. Trasa je rozdelená na 3 časti: Východ, Západ a stred. Najideálnejší spôsob ako využiť loď je výlet do Greenwichu. Celodenný lístok na všetky zóny stojí 18,9 £. Jednosmerný lístok stojí ale od 7£ vyššie, záleží samozrejme od zón. Ak máte Oyster travelcard je 30 % zľava, ale Travelcard je omnoho drahšia ako klasická Oyster.

Ostatné

Električku v Londýne často neuvidíte, jedine ak by ste šli z Wimbledonu smerom na juh. Vlaky skôr využijete, ak sa chcete dostať rýchlejšie do odľahlejších častí Londýna za povedzme 4-5 zónu. Londýn ma niekoľko prímestských staníc, ktoré spájajú či už priľahlejšie miesta, alebo vzdialenejšie mestá. Najhľavnejšia stanica je King´s Cross a ďalšie sú Paddington, Charing Cross, Euston, Waterloo atď.